Palestina - ord til kamp og trøst
Wesam Almadani og Somaya el Sousi forteller litteraturens rolle i palestinernes historie.
Gratis - ingen påmelding
Wesam Almadani er forfatter og aktivist, født 1983 i Sudan. Hen bodde siden i Egypt fram til Osloavtalen ble signert, og flyttet deretter til Gaza med sin familie. Almadani er den første Fribyforfatteren i Larvik, og Vestfold. Hen sier at det er hens plikt å gi en stemme til de lesbiske i Midtøsten. Wesams litterære verk er oversatt til engelsk, norsk, svensk, hebraisk og italiensk.
Somaya el Sousi kom til Norge og Horten i september 2019. Hun kommer fra Gaza og er Hortens første Fribyforfatter. Somaya er poet og har gitt ut fire diktsamlinger i hjemlandet.
Sammen skal de fortelle om ord til kamp og trøst i palestinernes smertefulle historie. Palestinere har brukt litteratur på mange måter: som dokumentasjon, som kommunikasjonsmiddel, som en form for motstand, som en måte å bearbeide smerte, bevare identitet, og som inspirasjon til å ikke gi opp.
Arrangementet er et samarbeid med Vestfold internasjonale scene.