Hvit
Han Kang
Vakker lyrisk prosa om forgjengelighet og fargen hvit
Denne lille, men kraftfulle boken fra nobelprisvinner Han Kang, består av korte tekster om objekter og fenomener som alle har en sterk tilstedeværelse av fargen hvit. Tekstene handler om puddersnø, rim, glitteret i fiskeskjellene til fisk som fryser fast i isen, månekaker, salt, tenner, boksider, sukkerbiter og beinvev på røntgenbilder.
Fortelleren tenker på storesøsteren sin som bare fikk leve i to timer. Hun ønsker med en forsonlig undring å sørge over henne på en ordentlig måte og forstå hvordan de døde lever i oss. Historiene fortelles på en nydelig måte med en egenartet lyrisk prosa og de er like opptatt av de små tingene som gir verden mening, som de store, vonde tingene man ikke kan forstå. Dette er en intenst vakker og stillferdig bok fra en forfatter som får sagt mye på få sider.
Martine Aabo
Revetal bibliotek
Om boken
Før den navnløse fortelleren ble født mistet moren en jentebaby som bare fikk leve i to timer. Dette er lillesøsterens lovsang til søsteren hun aldri møtte, men som likevel alltid har vært en del av familien. Gjennom en liste med hvite ting gir hun innhold og verdi til det korte livet: svøp, bånd, salt, ris, ben, piller, hår, morsmelk, tåke - og mange flere. Listen med hvite ting blir viktig som sorgritual og minnearbeid. Omtalen er utarbeidet av BS.